• 14GRU

  Jak rozpocząć grę w bilard ?

  Bilard jest grą której możemy się nauczyć i czerpać z niej przyjemność w każdym wieku. Jedynym ograniczeniem może być wzrost. W przypadku dzieci stosuje się mniejsze i niższe stoły lub wykorzystuje podesty tak aby sięgać ponad stół.

   

  CZY POTRZEBUJEMY DUŻO PIENIĘDZY ?

   

  Bilard jest stosunkowo tanim sportem. Nie potrzeba dużych nakładów finansowych. Na początku można korzystać ze sprzętu dostępnego w klubie bilardowym. Zwykle nie znajdziemy tam profesjonalnych kiji bilardowych ale na początek nie są nam potrzebne. Jeżeli chcemy kupić swój własny kij bilardowy, wystarczy wydatek rzędu 100-300zł na początek. Przez najbliże 2-3 lata nie będziemy potrzebowali niczego lepszego. Ceny za godzinę gry w bilard w klubie kształtują się zwykle od 10zł do około 16zł. W dużych miastach wieczorami i w weekendy musimy się liczyć z nieco wyższymi cenami.

   

  ZNALEŹLIŚMY KLUB MAMY KIJ I CO DALEJ ?

   

  Bilard jest sportem wymagającym posiadanie przynajmniej podstawowych umiejętności technicznych. Musimy wiedzieć jak ustawić się dozagrania, jak i gdzie trzymać kij, jak ustawić "mostek" i jak celować i zagrywać w białą. Jest to bardzo ważne żeby bile się nas „słuchały” i co najważniejsze wpadały do łuzy. Bez tego gra będzie przypominała cymbergaja lub wieczorne losowanie lotto. Możemy uszkodzić sukno bilardowe lub co gorsza zrobić komuś krzywdę. Wiedza ta nie stanowi tajemnicy. Jeżeli tylko chcemy się tego dowiedzieć i nauczyć podstaw mamy kilka możliwości.

  - Obejrzeć w telewizji lub w internecie jak grają zawodowcy. Nie po to żeby obserwować jak wbijają kolejne bile ale po to żeby podejrzeć jak składają się do kolejnych zagrań, jaką pozycje przyjmują, w jaki sposób trzymają kij i co z nim robią. Następnie próbować ich naśladować. Najczęściej od tego większość bilardzistów zaczyna.

  - Warto także sprawdzić czy w naszej okolicy działa stowarzyszenie bilardowe i czy można spotkać zawodników którzy grają już dłuższego czasu. Warto poprosić o pomoc i pokazanie prawidłowej postawy i elementów technicznych a także skorygowanie naszych błędów. To znacznie przyspieszy proces uczenia i sprawi że gra w bilard sprawi nam więcej przyjemności. Listę stowarzyszeń możemy znaleźć na stronie polskiego związku bilardowego

  - Inną możliwością jest wykupienie lekcji u instruktora. Poznamy przepisy gry w każdą odminę pool bilarda oraz dowiemy się wszystkich  podstaw technicznych.

   

  JAK DŁUGO TRZEBA TRENOWAĆ ŻEBY ZOSTAĆ MISTRZEM BILARDA ?

   

  Bilard jest trudnym sportem wymagającym wielu lat ćwiczeń. Postępy możemy zaobserwować dopiero po latach treningu. Jeżeli mówimy o grze "wyczynowej" , aby osiągnąć mistrzostwo warto zacząć trenować bilard od najmłodszych lat. Oczywiście nie jest to bezwzględny warunek. Znam bilardzistów którzy zaczynali grę po 20-tce i osiągali wybitne wyniki na arenie krajowej i europejskiej. To co według mnie jest najważniejsze na początku naszej "kariery bilardowej" to nabieranie dobrych nawyków. Mam na myśli głównie elementy techniczne ale nie tylko. Im silniejszynawyk tym trudniej go zmienić to oczywiste. Niektóre błędy techniczne (złe nawyki) znacznie utrudniają nam wykonanie konkretnych zagrań a w skrajnych przypadkach całkowicie to uniemożliwi. Nasze braki odbiją się na precyzji i powtarzalności a to jest kluczem do wygrywania. W turniejach bilardowych bardzo często jeden błąd dzieli mistrza od v-ce mistrza i decyduje czy wracamy z trofeum i z podkulonym ogonem. Dlatego tak ważne są solidne fundamenty techniczne naszej gry. Jeżeli już je posiądziemy w stopniu podstawowym i nie planujemy zostać mistrzem, gra w bilard stanie się ciekawa i przyniesie nam wiele satysfakcji. Ci którzy planują wyczynową grę w bilard muszą stale dbać o swoją technikę i poprawiać własne błędy i niedociągnięcia.